Cera wrażliwa

Zacznij od rozpoznania swojego typu cery. Dlaczego?

Określenie rodzaju cery jest pierwszym i podstawowym krokiem w rozpoczęciu skutecznej pielęgnacji. Aby przyniosła ona, jak najlepsze efekty, konieczne jest, by była dopasowana do Twojej skóry, jej potrzeb oraz problemów.

 

Czego dowiesz się z poniższego wpisu:

  1. Jakie wyróżniamy rodzaje cery?
  2. Charakterystyka poszczególnych rodzajów.
  3. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja?

Pamiętaj, że terminy: „rodzaj cery” i „typ cery” bywają błędnie używane wymiennie, zatem zacznij od uporządkowania i rozróżnienia tych pojęć.

 

  1. JAKIE WYRÓŻNIAMY RODZAJE CERY?

Wyróżniamy 4 rodzaje cer: normalna, sucha, tłusta i mieszana oraz kilka ich typów: wrażliwa, naczynkowa, trądzikowa czy dojrzała. W związku z tym Twoja cera może być jednocześnie sucha i wrażliwa, tłusta i naczynkowa itd.. A każdy rodzaj cery charakteryzuje się swoistym zestawem cech, a także odmienną pielęgnacją. Pamiętaj, że problemy skórne mogą pojawić się z powodu nieadekwatnego doboru kosmetyków, a nawet idealna cera może stać się problematyczna bez należytej uwagi.

 

  1. CHARAKTERYSTYKA POSZCZEGÓLNYCH RODZAJÓW

 

CERA NORMALNA

Jest to cera idealna, do której każdy dąży i dlatego jest najbardziej pożądana. Można ją uznać za swojego rodzaju wzorzec. Wiele osób błędnie uważa, że posiada właśnie cerę normalną. Niestety, ale rzadko kiedy można ją rozpoznać u osoby dorosłej, ponieważ posiadają ją głównie… dzieci do okresu pokwitania. Później staje się tęsknym wspomnieniem każdego z nas. Natomiast jeśli jesteś jej posiadaczką/posiadaczem, to należysz do grupy szczęśliwców.

Cera normalna jest jędrna, gładka, o równomiernym kolorycie, bez zmarszczek, zaskórników
i innych niedoskonałości. Wyróżnia ją odpowiedni poziom nawilżenia i prawie niezauważalne pory. Praktycznie nie reaguje na zmiany pór roku oraz bardzo dobrze znosi wszelkie zabiegi kosmetyczne.

W wielu przypadkach jest ona następstwem właściwej gospodarki hormonalnej oraz zdrowego trybu życia.

 

CERA SUCHA

Występowanie cery suchej w większości przypadków jest uwarunkowane genetycznie, ale nie tylko, ponieważ może być następstwem złej pielęgnacji cery normalnej. Ponadto, często ma charakter sezonowy – nabiera cech skóry suchej w wyniku nadmiernej ekspozycji na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, np. promieni słonecznych.

Jej charakterystycznym objawem jest brak blasku i predyspozycje do szorstkości naskórka. Powstają one na skutek zmniejszonej aktywności biologicznej komórek, a to przekłada się na małą ilość produkowanego sebum, które chroni skórę przed przesuszeniem. Czynnikiem wpływającym na suchość skóry jest uszkodzona warstwa hydrolipidowa. Nie mniej jednak, cera sucha może też być taka z natury.

Ten rodzaj cery z reguły pozbawiony jest blasku, posiada widoczne naczynia krwionośne oraz wyróżnia się małą elastycznością.

Oprócz tego szybciej, niż inne rodzaje skór, poddaje się upływowi czasu, dlatego pierwsze zmarszczki są widoczne już nawet po 25. roku życia.

Warta hydrolipidowa, której składnikiem jest wspomniane sebum – w tym przypadku jest uszkodzona – z tego względu pojawia się uczucie ściągnięcia i pieczenia twarzy. Reakcja ta zauważalna jest w kontakcie z wodą, a także podczas specyficznych warunków pogodowych, takich jak mróz, wiatr czy dni, w których temperatura jest wysoka. Przyczyn naruszenia bariery ochronnej można upatrywać się, np. w problemach hormonalnych czy odwodnieniu.

 

CERA TŁUSTA

Jest przeciwieństwem cery suchej. Wyróżnia się słabym ukrwieniem oraz wysoką aktywnością gruczołów łojowych, które produkują bardzo dużą ilość sebum. Z tego powodu na powierzchni twarzy powstaje tłusta oraz połyskująca warstwa. Nierzadko można na niej dostrzec rozszerzone pory, które mają tendencję do zatykania się, dlatego bardzo często występują na niej zaskórniki, stany zapalne, a nawet trądzik.

Na jej wygląd mają wpływ m.in. zaburzenia hormonalne, uwarunkowania genetyczne, nieprawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego, a także stres.

Starzeje się wolniej w porównaniu do skóry suchej. Wynika to z nadmiaru łoju, który zabezpiecza ją przed wysychaniem, a przez to przed powstawaniem bruzd.

Charakteryzuje ją gładka i jędrna powierzchnia, dzięki czemu wygląda młodziej i zdrowiej. Jest stosunkowo gruba, a to sprawia, że naczynia krwionośne są mniej widoczne.

Skóra tłusta dobrze radzi sobie z większością czynników zewnętrznych. Wyjątkiem jest nadmiar promieni słonecznych, które przyczyniają się do szybszego utleniania się sebum, przez co zatyka ono pory i powoduje powstawanie wyprysków.

 

CERA MIESZANA

Ten rodzaj jest najtrudniejszym do rozpoznania. Bardzo często można na niej zauważyć cechy skóry suchej – w okolicach policzków oraz tłustej – najczęściej w strefie „T”, czyli: broda, nos i czoło.


W strefie „T” gruczoły łojowe produkują większe ilości sebum, a to już tylko jeden krok do pojawienia się zmian zapalnych oraz zaskórników otwartych i zamkniętych. Z kolei policzki charakteryzują się suchością, są wrażliwe oraz łatwo zauważyć na nich podrażnienia i zaczerwienienia.

 

  1. JAK POWINNA WYGLĄDAĆ PRAWIDŁOWA PIELĘGNACJA?

 

PIELĘGNACJA CERY NORMALNEJ

Jej pielęgnacja nie jest wymagająca, a dobór odpowiednich kosmetyków dość łatwy. Wystarczy zapewnić jej delikatne oczyszczanie, regularne nawilżanie i tonizowanie, a od czasu do czasu odżywienie za pomocą lekkich masek.

Nie należy jednak bagatelizować pielęgnacji skóry normalnej, gdyż następstwem jej zaniedbania może być odczuwalne przesuszenie, łuszczenie oraz przedwczesne powstawanie zmarszczek

Dobór odpowiednich produktów jest nadal istotny, ponieważ nadużywanie zbyt tłustych i ciężkich kremów czy masek, może przyczynić się do zapychania porów.

Jak w przypadku każdego rodzaju cery – produkty zawierające filtry przeciwsłoneczne są pozycją obowiązkową przez cały rok.

 

PIELĘGNACJA CERY SUCHEJ

Należy traktować ją ze szczególną ostrożnością – zdecydowanie nie jest wskazane zbyt mocne pocieranie podczas codziennego oczyszczania. Warto zaprzyjaźnić ją z miękkimi, bawełnianymi ręcznikami, a przy tym stosować letnią wodę.

W tym przypadku należy dążyć do jej głębokiego nawilżenia, odżywienia i dotlenienia. Doskonałe do tego rodzaju cery sprawdzą się produkty wzbogacone o kwas hialuronowy, niacynamid, witaminy i ceramidy.

Taka skóra starzeje się szybciej, dlatego nie można pomijać stosowania filtrów przeciwsłonecznych, które powinny być częścią codziennej rutyny. Z kolei środki do demakijażu powinny cechować się działaniem nawilżającym i kojącym. Osobom z suchą cerą nie jest zalecane stosowanie kosmetyków na bazie alkoholu oraz ziarnistych peelingów, które tylko pogorszą jej stan. Woda z mydłem również nie jest dobrym rozwiązaniem – może ona bowiem doprowadzić do zaczerwień lub podrażnienia naskórka.

TWOJA SKÓRA TO POKOCHA: w pielęgnacji cery suchej polecamy nasz Krem nawilżający oraz Serum i Łagodzącą piankę do mycia twarzy z Fioletowej Linii Cera Wrażliwa. Uzupełnieniem będzie Krem na noc z Turkusowej Linii Przebarwienia.

 

PIELĘGNACJA CERY TŁUSTEJ

W tym przypadku złuszczanie skóry peelingami enzymatycznymi, a także stosowanie maseczek oczyszczających z glinkami, okaże się doskonałym rozwiązaniem kontrolującym wydzielanie sebum. Rytuał ten warto wykonywać raz w tygodniu. Zaś po złuszczeniu naskórka zaleca się użycie kremu, który odżywi skórę. Należy unikać agresywnych metod odtłuszczania oraz kosmetyków zawierających alkohol, ponieważ składnik ten nadmiernie wysusza, co przyspiesza łojotok
i w efekcie doprowadza do odwodnienia.

Najlepiej zdecydować się na lekkie, ale silnie nawilżające kremy na noc oraz ochronę przeciwsłoneczną na dzień. Produkty oparte na witaminach A, C i E obecne w ekstraktach roślinnych, np. Aloe Vera w tym przypadku sprawdzą się doskonale.

Osoby z tłustą cerą powinny zaprzyjaźnić się z preparatami posiadającymi odczyn neutralny lub lekko kwaśny.

TWOJA SKÓRA TO POKOCHA: sięgnij po nasz Krem na dzień SPF25 oraz Krem naprawczy na noc z Różowej Linii Trądzik Różowaty. Wzmocnienie pielęgnacji zagwarantuje Łagodząca pianka do mycia twarzy i Regenerujące serum, której również odnajdziesz w tej samej serii.

 

PIELĘGNACJA CERY MIESZANEJ

Jej kosmetyka powinna zawierać produkty, których składniki pomagają normalizować skórę.

W niektórych przypadkach zaleca się indywidualne dobieranie kosmetyków do każdego fragmentu skóry, np. silnie nawilżającego kremu na policzki, a lekkiego kremu normalizującego na strefę „T”. Najważniejsze jest to, aby w tej pielęgnacji odnaleźć balans, który zaspokoi potrzeby cery suchej i tłustej.

Cera mieszana również nie powinna zapominać o produktach z filtrami chroniącymi ją przed niebezpiecznym działaniem promieni UV.

TWOJA SKÓRA TO POKOCHA: skutecznym rozwiązaniem jest Krem nawilżający oraz Krem regenerujący z Fioletowej Linii Cera Wrażliwa. Dopełnieniem pielęgnacji będzie Łagodząca pianka do mycia twarzy, a także Regenerujące serum z Różowej Linii Trądzik Różowaty.

 

PODSUMOWANIE

Wiesz już, jaki rodzaj cery posiadasz oraz po jakie produkty warto sięgnąć. Zbuduj skuteczną rutynę pielęgnacyjną i ciesz się zdrową, lśniącą i wiecznie młodą cerą. Jedz zdrowo, uprawiają aktywność fizyczną, wysypiaj się oraz trzymaj się z dala od kortyzolu (hormon stresu), czyli po prostu wrzuć na luz.