Zaburzona bariera hydrolipidowa – jak ją rozpoznać?
Czy dostrzegasz, że Twoja cera jest przesuszona, podrażniona lub bardzo Cię piecze? Jeżeli tak, być może jest to sygnał, że bariera hydrolipidowa skóry została naruszona…
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU:
- Więcej i lepiej o BHL
- Rola BHL
- Rozpoznaj zaburzoną BHL
- Dlaczego dochodzi do uszkodzenia?
- Nasze propozycje
WIĘCEJ I LEPIEJ O BHL
Nasza skóra zbudowana jest z 3 podstawowych części: tkanki podskórnej, skóry właściwej i naskórka. Każda z nim spełnia szczególną rolę. Jednak Twój naskórek nie byłby w stanie spełniać swoich podstawowych funkcji, gdyby nie jego integralna część, jaką jest – bariera hydrolipidowa, zwana również płaszczem hydrolipidowym. A mówiąc jeszcze krócej,
po prostu – BHL.
Wierzchnia warstwa skóry usiana jest ujściami gruczołów łojowych (tzw. pory) oraz gruczołów potowych. Produkty wytwarzane przez wspomniane gruczoły tworzą właśnie barierę hydrolipidową. Mimo, iż mieszanka potu i łoju nie brzmi zbyt przyjemnie, to wiedz, że jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania Twojej skóry.
Przyjrzyjmy się zatem składowym:
- Pierwsza: łój skórny, czyli sebum, to tłusta substancja składająca się z resztek NMF (ang. Natural Moisturizing Factor, czyli Naturalny Czynnik Nawilżający), glicerydów, wosków, skwalenu, wolnych kwasów tłuszczowych, cholesterolu, a także innych mniej znanych substancji.
- Druga składowa – pot, czyli w ok. 98% woda.
ROLA BHL
Być może spotykasz się z określeniem, że BHL to „niewidzialna obrończyni skóry”, „nasz naturalny
i niepowtarzalny krem ochronny”?
Płaszcz hydrolipidowy natłuszcza Twoją skórę oraz tworzy nieciągłą okluzję, która ogranicza ucieczkę wody ze skóry. Gdy BHL jest zbalansowane, czyli we właściwym stanie, to masz gwarancję odpowiedniego nawilżenia swojej skóry, ochrony przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych czy złymi bakteriami. Do tego, bariera hydrolipidowa zmniejsza wrażliwość na promieniowanie UV, niweluje wolne rodniki, które są przyczyną m.in. powstawania zmarszczek, a także dba o równowagę kwasowo-zasadową płynów wytwarzanych przez gruczoły skóry, czyli troszczy się o Twoje pH skóry.
ROZPOZNAJ ZABURZONĄ BHL
Gdy już dojdzie do uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego, niestety, z pewnością to odczujesz, ponieważ objawy nie należą do najprzyjemniejszych…
Jeżeli Twój ochronny płaszcz hydrolipidowy jest naruszony to z pewnością:
- masz uczucie ściągnięcia skóry, które najczęściej uwidacznia się zaraz po oczyszczeniu twarzy, a do tego towarzyszy mu uczucie potrzeby natychmiastowego zaaplikowania kremu
- na policzkach lub innych częściach twarzy uwydatniają się zaczerwienienia
- w ciągu dnia odczuwasz swędzenie i pieczenie cery
- łatwo zauważasz, że Twoja skóra przybrała ziemisty, szary koloryt
- czujesz, że skóra jest stale napięta oraz przesuszona i szorstka w dotyku
- dostrzegasz zmianę w postaci większej podatności na podrażnienia
- coraz częściej pojawiają się reakcje alergiczne, z którymi wcześniej nie było do czynienia
- pomimo widocznego wysuszenia skóry, zauważasz na niej stany zapalne, a także zaskórniki otwarte i zamknięte
- wskutek większej produkcji łoju, Twoja cera zaczyna nadmiernie się błyszczeć, co oznacza tylko jedno: zachwiana proporcja pot – sebum
- doznajesz nadwrażliwości na kosmetyki, które wcześniej sprawdzały się podczas Twojej codziennej pielęgnacji, lecz teraz po ich nałożeniu odczuwasz dyskomfort, np. pieczenie
DLACZEGO DOCHODZI DO ZABURZENIA?
Uszkodzeniom płaszcza hydrolipidowego sprzyja szereg czynników. Do najczęstszych przyczyn zalicza się:
- niewłaściwe, a wręcz agresywne oczyszczanie skóry
- zbyt częste złuszczanie naskórka
- niewystarczającą ochronę przeciwsłoneczną
- niekorzystne warunki atmosferyczne, np. wiatr, niskie temperatury
- suche powietrze, np. w pomieszczeniach klimatyzowanych
- stosowanie niewłaściwych kosmetyków
- leczenie dermatologiczne
NASZE PROPOZYCJE
Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie listę kosmetyków, które sprawdzą się przy zaburzonej barierze hydrolipidowej:
Medity+ Cera Wrażliwa Łagodna Pianka do mycia twarzy – bogata w ekstrakt z szyszek chmielu, który stymuluje komórki skóry do szybszej regeneracji oraz poprawia jej barierę ochronną.
Medity+ Cera Wrażliwa Krem regenerujący – sprawia, że skóra odzyskuje komfort, naturalny
i świeży wygląd. Dzięki obecności probiotyków regeneruje barierę skóry przez stymulację syntezy lipidów, a także zmniejsza utratę wody z naskórka (TEWL).
Medity+ Cera Wrażliwa Serum do twarzy – bogata formuła m.in. w kompleks probiotyków
i ceramidów, która odbudowuje warstwę wodno-lipidową skóry, regeneruje jej barierę przez stymulację syntezy lipidów oraz wzmacnia odporność na podrażnienia.
Medity+ Cera Wrażliwa Krem nawilżający – zapewnia zredukowanie objawów nadreaktywności skóry wywołanej nadmiernym przesuszeniem, wyraźnie zmniejszając m.in. uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej, zaczerwienie, uczucie pieczenia czy nadwrażliwość na zmiany temperatur.
Medity+ Cera Wrażliwa Łagodzący balsam do ciała – zmniejsza wszystkie objawy skóry reaktywnej. Nowatorska koncepcja sensokosmetyku bazuje na związku między receptorami zmysłów a skórą. Poprawia jej strukturę oraz wzmacnia barierę ochronną.