Trądzik Różowaty

Skóra odwodniona – czyli jaka?

Odwodnienie skóry jest częstym zjawiskiem, które łatwo rozpoznać ze względu na swoje charakterystyczne objawy. Głównym powodem odwodnienia jest brak odpowiedniego nawilżenia. To doprowadza do uszkodzenia naturalnego płaszcza hydrolipidowego, co z kolei skutkuje zwiększonym ryzykiem narażenia na czynniki zewnętrzne.

 

Czego dowiesz się z poniższego wpisu?

  1. Skóra odwodniona a skóra sucha – różnice
  2. Objawy odwodnienia skóry
  3. Przyczyny odwodnienia skóry
  4. Pielęgnacja skóry odwodnionej
  5. Jakie produkty się sprawdza

 

Skóra odwodniona a skóra sucha – różnice

Skóra odwodniona a skóra sucha, mimo iż mają zbliżoną etiologię – to jednak nie to samo.

Skóra sucha – jest rodzajem cery, tuż obok normalnej, tłustej i mieszanej. Jest wrodzona lub nabyta, np. w wyniku choroby. Cechuje ją niewystarczająca produkcja sebum oraz nadmierna utrata wody z naskórka. Oznacza to, że brakuje jej natłuszczenia i nawilżenia.

Skóra odwodniona nie jest cerą suchą. Jest ona stanem, który wynika z zaburzeń w funkcjonowaniu naskórka. Każdy rodzaj cery może spotkać się z odwodnieniem. To oczywiście stan przejściowy, o ile odpowiednio zatroszczysz się o to, aby wyeliminować czynniki, które zabierają niezbędne nawilżenie, a tym samym negatywnie wpływają na kondycję cery.

 

Objawy odwodnienia skóry

Skóra odwodniona pozbawiona jest naturalnego, zdrowego blasku – w zamian przybiera matowy i poszarzały wygląd. Pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki mimiczne. Jest zauważalnie cieńsza w porównaniu do odpowiednio nawilżonej skóry.

Wśród jej najczęstszych objawów można wymienić:

  • ogólny dyskomfort spowodowany przez uczucie ściągnięcia skóry
  • utrata elastyczności i sprężystości
  • uczucie pieczenia lub swędzenia
  • nadmierna wrażliwość
  • wyczuwalna szorstkość
  • suche skórki, łuszczenie naskórka
  • skłonność do powstawania podrażnień
  • zaczerwienienia

Pamiętaj, że odwodniona skóra może pojawić się również pod oczami – i jest to niezależne od tego, w jakiej kondycji jest cera na pozostałym obszarze twarzy. Skóra wokół oczu charakteryzuje się tym, że jest najdelikatniejsza i najcieńsza oraz małą ilością gruczołów łojowych, które produkują sebum – substancję ochronną. W rezultacie spojrzenie wygląda na zmęczone, podkreślone są również zmarszczki oraz dolina łez. Przez to naturalny wygląd może prezentować się na starszy, niż jaki jest w rzeczywistości. Stan odwodnienia pogłębia również nieodpowiednia ilość snu.

 

Przyczyny odwodnienia skóry

Odwodniona cera jest bardzo złożonym zjawiskiem. Spowodowane jest to faktem, iż utrata nawodnienia może wynikać z wielu różnych czynników. Istotne jest ich właściwe rozpoznanie, by móc je skutecznie zredukować.

Co w takim razie oddziałuje na Twoją skórę, że w rezultacie może skutkować odwodnieniem?

1. Nieodpowiednia pielęgnacja:

  • kosmetyki niedostosowane do Twojego rodzaju cery
  • używanie preparatów, które zawierają substancje działające drażniąco na skórę, np. na bazie alkoholu
  • stosowanie kosmetyków mocno oczyszczających
  • używanie wielu preparatów matujących
  • nadmierne złuszczanie naskórka
  • kolorowe kosmetyki, po które sięgasz podczas wykonywania makijażu – jeśli będą zawierały nieodpowiednie oraz zbyt silne wysuszające składniki, to trudno będzie Ci odzyskać prawidłowe nawodnienie

W efekcie dochodzi do uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej, czyli płaszcza hydrolipidowego.

2. Warunki atmosferyczne:

  • niskie lub wysokie temperatury
  • nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne
  • silny wiatr
  • mróz

To wszystko bezpośrednio decyduje o kondycji Twojej skóry, szczególnie jeśli w żaden sposób jej nie chronisz. Warto tutaj wspomnieć o długotrwałym przebywaniu w pomieszczeniach klimatyzowanych lub ogrzewanych, gdzie drastycznie spada wilgoć powietrza.

3. Niektóre leki:

  • szczególnie w przypadku specyfików zalecanych przy terapiach przeciwtrądzikowych
  • leki obniżające poziom złego cholesterolu

Niestety działaniem niepożądanym niektórych medykamentów może być właśnie szybsze przesuszanie się skóry, a ostatecznie również jej odwodnienie.

4. Pozostałe czynniki:

  • niedobór wody w diecie – właściwe nawodnienie organizmu od wewnątrz jest kluczowe w walce z tą przypadłością
  • zaburzenia hormonalne – np. u kobiet przechodzących menopauzę, ponieważ jest powiązana z nagłym spadkiem estrogenu
  • choroby współzależne – łuszczyca, cukrzyca czy atopowe zapalenie skóry
  • spożywanie zbyt dużych ilości alkoholu – zaburza on równowagę pomiędzy transportem wody w skórze właściwej a naskórkiem
  • stres lub zmęczenie – przyczyniają się do pogorszenia stanu cery

 

Pielęgnacja skóry odwodnionej

Nadrzędnym działaniem jest hydroregulacja, czyli mechanizm chroniący skórę przed utratą wody. Nawilżenie oparte jest na wodzie statycznej – stałej oraz dynamicznej – płynącej.

Hydroregulacja pozwala na utrzymanie równowagi między tymi dwoma elementami, które są jedynymi gwarantami integralności fizycznej i funkcjonalnej skóry. W mechanizmie tym biorą udział 3 czynniki:

 

  1. Naturalne czynniki nawilżające (Natural Moisturizing Factors – NMF) – są cząsteczkami mogącymi zatrzymać wodę w warstwie rogowej. Najbardziej znanymi NMF są mocznik oraz kwas mlekowy. Inne substancje używane w kosmetyce posiadają takie same właściwości, są to gliceryna oraz ksylitol.

  2. Mocznik – jest to substancja, która naturalnie występuje w Twojej skórze. Jej zadaniem jest utrzymanie wody w odpowiednich warstwach skóry.

  3. Lipidy warstwy rogowej – ich odpowiednia ilość i jakość jest konieczna dla integralności warstwy rogowej oraz dla pełnienia przez nią funkcji bariery ochronnej. Gdy ich brakuje lub zostają uszkodzone, spójność komórek nie jest już zapewniona. Powoduje to zwiększenie zjawiska parowania, zwanego również przeznaskórkową utratą wody (stałe parowanie wody obecnej w organizmie). Prawidłowo nawilżona skóra musi mieć możliwość zatrzymywania wody.

  4. Akwaporyny – to kanały, wewnątrz których przepływa woda w naskórku. Białka te są produkowane przez keratynocyty (komórki naskórka) i zlokalizowane w ich błonie, co umożliwia cyrkulację wody – niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania skóry.

Jeśli zmagasz się z odwodnioną cerą warto, aby Twoja pielęgnacja nie pomijała aminokwasów. Są one kluczowym składnikiem, wcześniej wspomnianego NMF. Skutecznie zapobiegają utracie wody z naskórka oraz wspierają naturalną barierę ochronną. Do najpopularniejszych aminokwasów należą:

  • ektoina
  • glicyna
  • arginina
  • seryna
  • prolina

Oczywiście powszechnie najbardziej znanym „nawilżaczem” jest kwas hialuronowy. Posiada on zdolność wiązania wody, zapobiega jej utracie oraz jest odpowiedni do pielęgnacji każdego rodzaju cery.

 

Jakie produkty się sprawdzą?

Przy odwodnionej skórze szczególnie poleca się dermokosmetyki, ponieważ w swoim składzie nie posiadają one substancji drażniących. Dzięki temu skóra odzyskuje blask i elastyczność, a także przestaje się łuszczyć po umyciu.

Sięgnij po Fioletową Linię – Cera Wrażliwa, w której odnajdziesz:

  1. Łagodna pianka do mycia twarzy – jej skład oparty jest ekstrakcie z szyszek chmielu, który rewelacyjnie poprawi stan bariery ochronnej. Prawoślaz i hydrolaty ukoją i nawilżą Twoją skórę.

  2. Serum do Twarzy – skutecznie odbuduje uszkodzoną warstwę wodno-lipidową skóry, dodatkowo pozbędziesz się nadmiernego pieczenia, świądu oraz zaczerwienienia.

  3. Krem nawilżający – doskonały krem na dzień, którego nowatorska koncepcja nawilża wielopoziomowo. W jego składzie znajdziesz między innymi: probiotyki, beta glukan z owsa, hydrolaty z neroli i oczaru czy ekstrakt z chmielu.

  4. Krem regenerujący – sprawdzi się również jako krem na noc, dzięki swej bogatej formule. Łagodzi wszelkie objawy skóry wyjątkowo wrażliwej. Twoja cera odzyska komfort oraz naturalny i zdrowy wygląd.